Zaštita tokom ciklusa: čašica, ulošci, gaćice i tampon – Šta odabrati



Pre menopauze, svaka žena prođe kroz čak 450 menstrualnih krvarenja. To je više od pola veka redovnog bola, nelagode, pritiska, razdražljivosti, i na naravno – trošenja novca na sredstva za higijenu.
Kad smo kod higijene – kako izgleda vaša zaštita tokom ciklusa? Koja sredstva najčešće birate da vam budu društvo tokom menstruacije?
Mi smo odavno odlučili da pređemo na menstrualnu čašicu…
Okej, zahteva malo navikavanja i vežbe – ali sad već možemo reći da je sada ne bismo menjali ni za šta na svetu!
Ipak – današnji tekst ćemo posvetiti tome kako se prepoznaje dobra zaštita tokom ciklusa i šta možete očekivati od svih tih proizvoda za higijenu.
Higijenski ulošci – najčešća zaštita tokom ciklusa, širom sveta
Savremeni higijenski ulošci su napravljeni tako da relativno dobro pristaju obliku ženskog tela. Imaju visokoupijajuća jezgra, a ivice su od materijala koji ne klizi, a pritom treba da spreči prolazak tečnosti. Ali sve žene sa obilnijim ciklusom znaju koliko je to netačno.
Materijal koji se većinski koristi za izradu uložaka je najčešće pamuk, jer je prozračan i oponaša udobnost donjeg veša.
Šta morate znati ako vaša zaštita tokom ciklusa budu ulošci?
Zaštita tokom ciklusa kao što su ulošci su često na “lošem glasu” jer se ne prave svi od bezbednih materijala, “zakida” se na pamuku, i često se izrađuju sa primesama plastike.
Takođe, zbog ovog problema, ulošci mogu biti izvor iritacija intimne regije.
Šta je sa neprijatnim mirisima?
Mnoge žene će reći da njihova zaštita tokom ciklusa ume da “podbaci” jer se zbog lošeg kvaliteta materijala za uloške, oseća karakterističan (loš) miris.
Ipak, treba znati da su ulošci predviđeni da budu promenjeni na 3 sata (nešto kao pelena kod novorođenčeta)! Treba nositi i one uloške koji su prikladni za jačinu menstrualnog krvarenja, kako bi se sprečio prolazak tečnosti na veš i odeću.
Zapamtite!
Ulošci nemaju mirise! Ova zaštita tokom ciklusa ne utiče na to da se menstruacija “oseća”. Ako se ne menjaju na vreme, i ako je higijena neadekvatna, dolazi do bujanja bakterija koje uzrokuju loše mirise.
Tamponi – zaštita tokom ciklusa koje je kod nas zapostavljena
Dok su u svetu tamponi kao zaštita tokom ciklusa veoma popularan izbor – u našoj zemlji kao da se od njih zazire. Ogromna je razlika u tome koliko žena kupuje, na primer, uloške, a koliko njih se odluči da njihova zaštita tokom ciklusa bude prepuštena tamponima.
Zašto?
Razlog može biti taj što su tamponi kasnije došli na naše tržište? Marketing? Navika? Preporuka? “Komplikovano” stavljanje? Strah od neudobnosti… (nastavi niz).
Čak veliki broj mladih žena u našoj zemlji nikada nije koristio tampon za menstruaciju. I to bi trebalo promeniti. Evo i zašto.
Oblik “pletenice” koji imaju tamponi za ciklus imaju najbolju moć upijanja i pružaju dodatnu zaštitu od curenja. Možete obući šta god želite.
Mnoga pakovanja tampona dolaze sa aplikatorom, što je mnogo higijenskiji način korišćenja. U svakom slučaju, evo par smernica kako se koristi ova zaštita tokom ciklusa i kako staviti tampon:
- Temeljno oprati ruke i pažljivo izvaditi tampon
- Uz pomoć ogledala ili (kasnije) prstiju ulaz u vaginu
- Izvucite konac i razmotajte nit
- Pozicionirajte aplikator (ili prst) i utisnite tampon tako da ga ne osećate
Važno!
Obavezno povucite nit na tamponu kako biste proverili da li je čvrsto pričvršćen za podnožje tampona. Pomoću ove niti ćete kasnije izvaditi tampon.
Zaboravljeni tampon (da, i to se dešava)
Možda je jedan od razloga zašto žene osećaju bojazan od korišćenja tampona, mogućnost pojave toksičnog šoka (TSS, potencijalno i smrtonosan).
Do njega može doći ako je zaštita tokom ciklusa, odnosno tampon, predugo u vagini. Ipak TSS je veoma redak, jer, kao i ulošci, tampone treba redovno menjati. Nikako nemojte imati isti tampon duže od osam sati (zavisno od obilnosti “flow-a”).
Menstrualne čašice kao zaštita tokom ciklusa – 10 godina uštede i sigurnosti
Ako su tamponi skrajnuti u rutini naših žena, onda su menstrualne čašice potpuno van kategorije poznatog kada je u pitanju zaštita tokom ciklusa.
Barem u našoj zemlji… Još uvek.
Hilife se trudi da ovo zgodno pomagalo predstavi našim korisnicama baš onakvo kakvo jeste: praktično, diskretno i veoma ugodno za nošenje.
A tu je i prednost uštede novca, jer, jednom kada kupite svoju Intiminu – možete je koristiti čak DESET GODINA.
Zamislite samo koliko je to novca za uloške/tampone. A tek uštede nerazgradivog otpada!?
Menstrualna čašica je napravljena od 100% medicinskog silkona i SKUPLJA menstrualnu krv čak 8 sati. Bez curenja. Bez neprijatnih mirisa (i bakterija). Bez ikakve opasnosti od iritacija.
Dostupna u dve veličine, pa Intiminu mogu nositi i žene koje nisu rađale (ili su prošle carski rez), ali je odlična zaštita tokom ciklusa i za mame.
Kako se postavlja menstrualna čašica?
Mekani medicinski silikon omogućava menstrualnoj čašici da se savije na veličinu tampona. Umotavanje čašice je čini lakšom za umetanje u vaginu.
Evo kako se stavlja menstrualna čašica?
- Umotajte svoju Intiminu
- Naslonite je na ulaz u vaginu i pogurajte nagore, sve dok i držač ne uđe
- Blago stisnite BAZU čašice (ne držač) kako bi se ona otvorila (položaj KA leđima)
- Vaginalnim mišićima potisnite čašicu još malo, i namestite je tako da je ne osećate
Kako do snažnijih vaginalnih mišića?
Vaginalni mišići, ili mišići karličnog dna potiskuju čašicu (i tampon) u položaj koji nam je udoban i u kom ne osećamo odabrano sredstvo za higijenu.
Važnost snažnih mišića karlice je mnogostruka, ali će vam značiti ako vas čeka porođaj, ili ako morate poboljšati kontrolu bešike.
Takođe, mišići unutar vagine mogu predodrediti vaš užitak tokom seksa. I mogu se “trenirati”. Vežbe za trening vaginalnih mišića nazivaju se “Kegelove vežbe”.
Njih možete raditi i samostalno, kontrahujući i opuštajući mišiće vagine, ali možete otići i korak dalje – uz masažer! Duplo bolji rezultati. Za kraće vreme i minimalni trud!
Menstrualne gaćice – ekološka i ekonomična zaštita tokom ciklusa
Još nešto što se relativno skoro pojavilo na našem tržištu (iako u svetu postoji odavno) je i zaštita tokom ciklusa pomoću menstrualnih gaćica.
Ova zaštita tokom ciklusa je napravljena od više slojeva i prirodnih materijala. Menstrualne gaćice su prozračne i lagane – i bez “osećaja pelene”.
Predstavljaju način da uštedite novac, i zaštitite intimnu regiju od bakterija nastalih usled kontakta sa plastičnim materijalima.
Odličan su način da se izborite ako imate problema sa nevoljnim uriniranjem ili krvarenjem nakon porođaja. Žene ih uglavnom tada i kupuju.
Zapamtite: Svaka žena ima drugačije iskustvo sa proizvodima za higijenu
Ovo nije zona gde osuđujemo ili namećemo svoje izbore!
Dovoljno je teško što svaki mesec prolazimo kroz lavinu različitih osećanja, što nas sve boli, i što nam sredstva za higijenu tokom ciklusa ponekad ne prijaju.
Iskustva su tu da se na osnovu njih uči! Da se uporede, ispitaju i da posluže za donošenje najbolje odluke o tome koja je najbolja zaštita tokom ciklusa.
Čistoća i svežina genitalne regije je izuzetno važna za održavanje reproduktivnog zdravlja. Tokom menstruacije, žene su podložnije bakterijskim infekcijama zbog promene u pH ravnoteži vulve, pa se taj period posmatra kao posebno važan za pojačanu brigu o intimnom zdravlju. A kvalitetna briga počinje onim što stavljamo na sebe i u sebe!